NEWS
12.03.2024

Polski showcase, zagraniczni goście!

Nadchodząca odsłona NEXT FEST Music Showcase & Conference pełna będzie niespodzianek. Jedną z tegorocznych nowości jest obecność w składzie imprezy zagranicznych artystów i artystek. Kogo będziemy mogli zobaczyć i usłyszeć niebawem w Poznaniu? Sprawdźcie! 

Czas zacząć finałowe odliczanie – niewiele ponad miesiąc dzieli nas od rozpoczęcia drugiej edycji NEXT FEST Music Showcase & Conference! Już niebawem poznamy pełny line-up wydarzenia oraz program części konferencyjnej. Zanim to jednak nastąpi, ekipa organizatorska przygotowała coś wyjątkowego. 

Jak już doskonale wiecie, NEXT FEST Music Showcase & Conference skupia się przede wszystkim na polskiej scenie, stąd obecność w składzie imprezy rodzimych artystów i artystek, zarówno tych najbardziej popularnych, jak i tych dopiero rozpoczynających drogę ku wielkiej karierze. Wystarczy szybki rzut oka na program, by wyłapać takie nazwy jak Kaśka Sochacka, Vito Bambino, Ania Rusowicz, AVI, Karaś/Rogucki czy Kacperczyk. Prócz nich, szereg młodych i zdolnych. Kto dołączy niebawem do I ligi polskiej piosenki? Czy będzie to Dominik Dudek? A może Blu lub Hela? A może Filip Grodowski lub Martini Police? Przekonamy się już 18-20 kwietnia! 

Tymczasem zgodnie z tym, co mogliście przeczytać wyżej, skład tegorocznej edycji NEXT FEST Music Showcase & Conference 2024 został urozmaicony o gości z zagranicy! I nie mowa tu o delegatach przybywających do Poznania z rozmaitych krajów. Do składu imprezy dołączają artyści i artystki reprezentujące inne europejskie kraje. Wśród nich są zarówno doświadczone postacie, jak i obiecujący nowicjusze. Poznajcie ich! 

NEXT FEST Music Showcase & Conference 2024 – ogłoszenie artystów_ek zagranicznych 
 
Ukraiński producent muzyczny i lutnik Gordiy Starukh odkrywa przed światem ojczystą muzykę za pomocą nowoczesnych środków. Gordiy łączy dorobek przeszłości z język współczesności. Jego wizja folku to mariaż tradycyjnej muzyki ukraińskiej z elementami elektroniki. Pomostem między jednym, a drugim jest ręcznie skonstruowana przez artystę lira korbowa, będąca głównym instrumentem Gordiya i zaraz swego rodzaju narratorką snutych przez niego opowieści. Nina Eba posiada ukraiński paszport i światowe brzmienie. Estetyka na pograniczu r’n’b i art-popu została obudowana mozaiką wpływów elektronicznych gatunków – od UK garage, przez hyperpop, aż po muzykę basową. Niezwykle współczesne brzmienie, w którym nie brak zarówno eksperymentów, jak i chirurgicznego wyczucia w łączeniu ze sobą dźwięków – Nina Eba precyzyjnie układa pozornie niepasujące do siebie puzzle, by ostatecznie dać słuchaczowi porywającą, na swój sposób nietuzinkową, lecz zarazem cudownie spójną wizję nowoczesnej muzyki na pograniczu wielu gatunków. Sophistication. pochodzi z Ukrainy, rezyduje w Danii i to połączenie słychać w jej muzyce doskonale. Piękna w swojej oszczędności forma i rozgrzewające serce ciepło przekazu. W muzyce Sofii Shvager chłodna, precyzyjna północ spotkała słowiański tygiel pełen szczerych emocji. Sophistication. brzmi jak kojące antidotum na niespokojne czasy, czego najlepszym dowodem jest ubiegłoroczna EP-ka „Amber”. 

Saya Noe pochodzi z Węgier, dorastała w Malezji, a jej muzyka brzmi jak spotkanie Lany Del Rey, Lykke Li i Banks. Od art-popowej, momentami melancholijnej emocjonalności, przez radiową nośność, aż po niemal klubową energię – Saya Noé znalazła pomysł na siebie na pograniczu skrajnych stylistyk, a w przełożeniu tego na konkretne, pasujące do siebie dźwięki pomógł jej Matt Lawrence, producent współpracujący z Adele czy Amy Winehouse, zdobywca Grammy. W jej twórczości głośnym echem odbijają się współczesne trendy przefiltrowane przez unikatową wrażliwość artystki i znakomity warsztat wokalno-tekściarski. OIEE ma na koncie liczne zagraniczne koncerty, współpracę ze zdobywcami Grammy, którzy odpowiadali za sukcesy The Chemical Brothers czy The Prodigy, a jego numery można było usłyszeć w BBC Radio. Jednak nie to jest najważniejsze. Najważniejsza jest fuzja elektronicznych styli, jaką proponuje pochodzący z Węgier OIEE. Soulowa żarliwość oraz klubowy kalejdoskop – od tropical house’u, przez nu-disco, aż po breaki i techno. OIEE tchnął w elektronikę duchowość, a całość ubrał w bogate w formie i przystępne w odbiorze brzmienie, o czym można przekonać się na jego ubiegłorocznym albumie, “Urban Camouflage”. Od dziecka życie Zóry rozdarte było między Budapeszt i Nowy Jork, a w jej żyłach płynie krew węgierska i amerykańska. Za to w jej muzyce lśni neo-klasycystyczna elegancja i uwodzi avant-popowy urok. Subtelny, kinematograficzny charakter brzmienia Zóry wspaniale koresponduje z jej głosem – pełnym zmysłowości i wyrazistości zarazem. 25-latka potrzebuje minimum środków by wywołać maksimum emocji – na tym polega fenomen artystki, która znalazła się w zestawieniu Best New Talent Under 30 magazynu Forbes. 

Cleo T. to artystka totalna, dla której nie istnieje podział na dziedziny sztuki. Na scenie łączy bowiem światy muzyki, literatury, performance’u i sztuk wizualnych. Obywatelka całej Europy, która podobnie jak w przypadku gatunków, krąży między Niemcami, Francją i Włochami. Storytellingowy, a jednocześnie poetycki charakter jej twórczości potrafi wprawić w hipnozę. Mówi o sobie, że jest “kochanką Księżyca” i podobnie jak on, potrafi przenieść do gwiazd jak robi to na eterycznym, niemal baśniowym albumie “How Do You Find Your Way In The Dark” z ubiegłego roku. Jazzowe korzenie Jonsjooela subtelnie zaznaczają swoją obecność w eksperymentalnej, momentami karkołomnej, lecz niezwykle satysfakcjonującej muzyce, której tożsamości nie sposób jednoznacznie określić. Artysta kreśli dźwiękami piękne, niezwykłe złożone krajobrazy, w których słychać echa ambientu, outsiderskiego alt-popu i elektroniki o zmiennej intensywności. Pasjonująca rzecz, której trzeba się oddać w całości. Pochodzący z Luksemburga Maz Univerze nie zamierza się szufladkować, lecz jednocześnie niezwykle zgrabnie żongluje emo-rapową estetyką, będącą główną osią jego twórczości. Supportował Nicki Minaj i Juice Wrld, miał okazję zagrać na Sziget czy ESNS. Z jego nieuciekającym od najtrudniejszych tematów, pełnym emocji rapem może utożsamić się każdy. Jak sam mówi, od dziecka łączył w sobie skrajności i stara się pielęgnować do dziś, by dać temu wyraz w swojej muzyce. 

NEXT FEST Music Showcase & Conference 2024 – bilety 

Przypominamy – NEXT FEST Music Showcase & Conference odbędzie się w dniach 18-20 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Karnety dostępne są już w sprzedaży na www.eventim.pl w cenie 199 zł. Bilety uprawniające do uczestnictwa wyłącznie w koncertach odbywających się na Placu Wolności w danym dniu dostępne są na www.eventim.pl i www.ebilet.pl w cenie 129 zł.