NEWS
23.04.2024

Gwiazdy NEXT FEST 2024 w koniunkcji the greatest! Zakończyła się druga edycja showcase’u w Poznaniu!

Niskie temperatury nad Poznaniem nie powstrzymały ludzi kochających muzykę, aby tłumnie uczestniczyć w drugiej edycji NEXT FEST Music Showcase & Conference! Rozgrzana od dźwięków debiutujących i tych już szerzej znanych zespołów – publiczność – spędziła 3 dni, przemierzając szlak 25 lokalizacji, na którym spotkała 132 koncerty, 15 paneli, 10 wydarzeń towarzyszących, 17 afterparties i 2 warsztaty! Jak było na największym showcase w Polsce?

Już po raz drugi spełnił się poznański muzyczny sen. Festiwal NEXT FEST stoi na dwóch filarach – koncertach i konferencji dla branży muzycznej. 18-20 kwietnia w Poznaniu był ważnym czasem dla polskiej muzyki.

Next Fest 2024_Kaceprczyk_fot_Beata Czarkowska (3).jpg

NAJWAŻNIEJSZY ZESPÓŁ TO TEN, KTÓRY DOPIERO POWSTANIE

Muzyka jest największą planetą w gwiazdozbiorze NEXT FEST. W tegorocznym programie można było spotkać tych z wielkiej sceny, jak Kaśka Sochacka, Vito Bambino, Kacperczyk, Anna Rusowicz, Małgorzata Ostrowska, Kasia Lins, Łona x Konieczny x Krupa, Julia Kamińska, jak i ponad setkę tych, którzy jeszcze będą zachwycać tłumy! Magia działa się na scenach, kiedy artyści dołączali do występów innych, tak było w przypadku Igora Herbuta, który zagrał razem z Sarą James i Livką czy Ofelią, która pojawiła się na koncercie Karaś/Rogucki. Po latach wrócił Łąki Łan, który zagrał premierowy materiał specjalnie na NEXT FEST. Swój najnowszy materiał zagrała też legenda polskiego rocka Małgorzata Ostrowska, która przyciągnęła tłumy na Plac Wolności, mimo bardzo niskich temperatur oraz zespół Poluzjanci, których wyczekiwana przez fanów płyta jest już gotowa! Koncert Kur z kultowym materiałem z płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.” w Sali Wielkiej CK Zamek poniósł się szerokim echem po nextfestowych korytarzach i w mediach społecznościowych.

DSC09092.jpg
Next Fest 2024_Sara James_fot_Maciej Chomik(1).jpg
Next Fest 2024_Kaśka Sochacka_fot_Beata Czarkowska.jpg
Next Fest 2024_Kaceprczyk_fot_Beata Czarkowska (2).jpg

Nie sposób jednym tchem wymienić tych, którzy olśnili publiczność. Na pewno do historii przejdzie występ Kosmonautów z wizualizacjami poznańskiego MediaLabu ASP w jazzowym klubie Blue Note. Eksperymentalnym podejściem do saksofonu, skrzypiec i fortepianu z post-rockową aurą zachwycił zespół Ciśnienie. Na scenie Dr. Martens Made Strong poznańska artystka Iwona Skv poruszyła publiczność premierowym materiałem w klubie Dragon. W sercach nextowiczów na długo pozostanie koncert Igi Posty, która czarującym głosem otuliła zebranych w Dublinerze. Tekściarze i hip-hopowcy znaleźli coś dla siebie w występach Bango Balenci, Tonfy czy Rusiny. Gitarowe zachwyty szczególnie słychać było na koncertach Steve Martins, Mùlk, June66, Dimon, Hamulec czy Siding. Najdelikatniejsze melodie wybrzmiewały ze scen razem z Lui GawrońskąPiotrem OdoszewskimFilipem Grodowskim czy Alą Zastry, która zagrała na scenie pod patronatem ZAiKSu w Lokum. To jedynie fragment nextowego gwiazdozbioru, który świecić będzie coraz jaśniej, w to nie wątpi na pewno publiczność!

NEXT FEST_june66_fot_Dawid Majewski.JPG
DSC00061.jpg
DSC09050.jpg

Cechą charakterystyczną drugiej edycji NEXT FEST był przegląd niezależnych wytwórni w duchu box in the box. W ramach niego koncerty swoich podopiecznych zaprezentowała Antena Krzyku, Niebieski Label, Kayax, Agora Muzyka, Fonobo Label, Peleton Records oraz 33 Records. Całość dopełniły koncerty artystów zagranicznych odbywające się w ramach krajowych showcase’ów –ukraińskiego, węgierskiego, finlandzkiego i luksemburskiego, gdzie show skradli Maz Univerze, Saya Noe, Oiee czy Jonsjooel.

DSC_9122.jpg
NextFest__Dominika_Scheibinger_-5881.jpg
DSC01095.jpg

Wyjątkowości i otwartości wydarzeniu dodały koncerty na drugiej scenie zlokalizowanej na Placu Wolności. Dostępne dla każdego, bez względu na posiadany bilet, koncerty Typowej Kowalskiej, Gabi i Kamila MarszalKubeusaMłodego Żmii, Color Blue oraz Valerki x Siwy x Max Klema w ramach My Name Is Poznań cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Nie inaczej działo się w sobotę, gdy scena zmieniła szyld na Estrada Stage, a swój materiały zaprezentowała Gree, Gypsy and the Acid Queen i Odet/Szatt.

Next Fest 2024_Coals_fot_Maciej Chomik.jpg

KOSMOS MIEJSC I LUDZI

Gdy po południu NEXT FEST wkraczał w fazę koncertową, do południa trwała faza konferencyjna. 15 paneli i 2 warsztaty przyciągnęły do CK Zamek tych, których żywo interesuje produkcja sceniczna, branding muzyczny oraz rozmowy o przyszłości – sztucznej inteligencji w produkcji teledysków i tworzeniu tekstów. Z kolei o prawie w dobie AI paneliści dyskutowali pod czujnym okiem ZAiKSu. O różnych perspektywach sprzedaży biletów i kondycji muzycznej rozmawiali zarówno przedstawiciele eBiletu, jak i Eventimu. Swoją prezentację mieli także przedstawiciele Związku Producentów Audio i Video. Kolejki na panele dyskusyjne ustawiały się już kilka godzin przed ich startem, pokazując, że miłośników muzyki interesuje nie tylko efekt końcowy, czyli koncert, ale również droga prowadząca do jego zagrania.

DSC02811.jpg
DSC03531.jpg

Nextowicze rozmawiali o tym, jak doprowadzić do sold outu wydarzenia, kulturze w mieście, zastanawiali się, jak zdobyć uwagę Gen Z, a podczas panelu o festiwalu w trybie zmian doświadczyli nieplanowanego błędu systemu ostrzegania w CK Zamek, który sprawił, że mogli doświadczyć, jak nieprzewidywalne mogą być festiwalowe produkcje. Kreatywne głowy zdobywały inspiracje, słuchając o music brandingu z ust twórców Osom Studios, którzy projektują m.in. dla Dawida Podsiadło, Miuosha, Błażeja Króla i Szczyla. Bardzo ważnym zagadnieniem był poruszany temat zdrowia psychicznego w środowiskach artystycznych, szczególnie narażonych na stres.

DSC01237.jpg

Tegoroczny NEXT FEST to też 2 warsztaty. Pierwszy prowadzony przez wybitnych fotografów z KADRu warsztat o fotografii koncertowej, którego uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności na showcase’owych koncertach oraz warsztat Sklejam Słowa pod okiem Łony i Pauliny Przybysz, gdzie rozmawiano o tworzeniu tekstów piosenek. Pula miejsc wyczerpała się w 5 minut.

NEXT STOP AT NEXT FEST

NEXT FEST to nie tylko koncerty, panele dyskusyjne i warsztaty. To też szereg wydarzeń towarzyszących, w które włączone są instytucje kultury, popularne miejscówki, a nawet przedsiębiorstwo komunikacyjne. W ramach NEXT FESTA odbyło się bowiem 17 afterów – w Schronie, Rewirach, Sercu oraz W_Sercu, w Blue Note, Przystanku Dartera i w Poczcie Worskpace. To w tych właśnie lokalizacjach publiczność tupała do samego rana w rytm najlepszych bitów poznańskich dj-ów.

K-15.jpg
DSC03796.jpg

Wielkim zainteresowaniem cieszyła się premiera filmu Dominiki Ślusarskiej i Adama Nurka „LemON. Take What You Need.” Film powstał z okazji 10-lecia działalności zespołu. Przepełniony emocjami obraz wzbudzał wiele reakcji publiczności od wzruszeń, po śmiech, przez analityczną powagę. Na spotkaniu z Igorem Herbutem była Sara James, którą można było zobaczyć również w prezentowanym filmie.

BIMBA FEST_NIMM2_NEXT FEST 2024_fot Dawid Majewski (24).JPG

O życiu po bandzie, czyli solowej karierze opowiadała inna ikona – Małgorzata Ostrowska. Legenda polskiego rocka i jej niebywała charyzma mocno rozwibrowały publiczność zebraną na spotkaniu organizowanym przez Radio 357.

BIMBA FEST_NIMM2_NEXT FEST 2024_fot Dawid Majewski (28).JPG

Silent Disco to już klasyka. W tym roku impreza odbyła się na Placu Wolności, a za konsolami stanęli dziennikarze Radia Nowy Świat – Marcelina Słomian, Mateusz Andruszkiewicz, Maciej Jankowski, Marcin Mann oraz niespodzianka – FISZ we własnej osobie! Mimo szczerze beznadziejnej pogody – na tej cichej imprezie nie brakowało tłumu.

DSC00344.jpg

Hitem NEXT FESTA okazał się jednak imprezowy tramwaj – BIMBA FEST – w którym Nimm2 rozkręciło party godne najlepszego klubu. Festiwalowicze rozkochali się w tym pomyśle, bimba trzęsła się na torach, taniec nigdy nie był tak wymagający, ale i tak wszyscy byli bardzo zadowoleni z podróży środkiem transportu MPK.

DSC00354.jpg

TO RELACJE I EMOCJE. CO MÓWIĄ O NEXT FEST?

Prawda jest taka, że NEXT FEST to rozmowy i spotkania. Dużo wartościowych rozmów z ciekawymi ludźmi. W tym roku organizatorzy zaaranżowali miejsce w CK Zamek do nextowych refleksji, gdzie artyści, media i partnerzy dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Co mówili o NEXT FEST i dlaczego jest to najlepszy showcase?

DSC03908.jpg

Jaki jest najlepszy showcase w Polsce i dlaczego NEXT FEST? Rozmawiając z ekipą Good Taste, powiedziałam, że najbardziej lubię u nich, że nie tworzą klimatu robienia poważnych rzeczy, mimo tego, że robią naprawdę poważne rzeczy. (…) Make spring the greatest!

– Oliwia Kopcik, Muzyka Interia

DSC07886.jpg

NEXT FEST to radość. Z jednej strony spotkanie wzajemne, z drugiej słuchanie muzyki. Najważniejszy zespół muzyczny, dla dziennikarza muzycznego, to ten, który dopiero powstanie. Kapitalna atmosfera, co najmniej kilkanaście znakomitych koncertów, bagaż płyt, wlepek i identyfikatorów z kodami dającymi dostęp do muzyki.

– Piotr Stelmach, Radio 357

NextFest__Dominika_Scheibinger_-6179.jpg

To były trzy pracowite dni w Poznaniu. Krokomierz pokazał prawie 48 kilometrów! Kłaniam się organizatorom, dziękując za zaproszenie, super fajny prezent, zapowiadający nowy festiwal, a przede wszystkim za profesjonalną imprezę! NEXT FEST to festiwal, który zdecydowanie warto odwiedzić, jeśli chce się wiedzieć, co w polskiej muzyce gra.

– Marcin Bąkiewicz, ANTYRADIO

Image (1).jpg

NEXT FEST to wsparcie. To prawdziwe święto polskiej muzyki. Tu spotykają się dziennikarze no i przede wszystkim słuchacze. NEXT FEST wyróżnia się na tle innych imprez tego typu, dlatego, że rzadko się zdarza, żeby wszystko działało, a tutaj działa! Atmosfera jest bardzo przyjazna, rodzinna i każdy wie, co ma robić.

– Karina Nicińska, RMF MAXX

IMG-20240419-WA0065.jpg

Na tym festiwalu zdarta jest fasada, przez którą czasem trzeba się przebić, żeby kogoś poznać,

– Mateusz Andruszkiewicz, Radio Nowy Świat

DSC07188.jpg

„Festiwal jest wtedy, gdy Twoje stare dobre miasto staje się nowym kosmosem miejsc i ludzi. Dziękuję!” – Marcin Kostaszuk, Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury w Poznaniu.

NextFest__Dominika_Scheibinger_-5868.jpg

Każdy, kto tutaj przyjechał gra fantastycznie. Muzyka jest jedynym uczuciem, które możemy usłyszeć.

– Damian Sikorski, Czwórka Polskie Radio

NEXT FEST TO WSPARCIE I PRZYJACIELE

Zakończyła się druga edycja imprezy, która zbudziła ze snu koncertowy Poznań. Na 3 dni stolica Wielkopolski zasilana była energią muzycznej wrażliwości i międzyludzkich spotkań. Nie udałoby się to bez wielu zaangażowanych partnerów, m.in. Miasta Poznań, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Teatru Muzycznego, Estrady Poznańskiej i CK Zamek. NEXT FEST to przede wszystkim ludzie, którzy od miesięcy pracowali nad wydarzeniem z ramienia Good Taste Production i Fundacji Trzy Sztuki. To także wolontariusze i wolontariuszki, którzy z pasji do muzyki, poświęcili dla NEXT FEST swój czas.

DSC00753.jpg

Kosmiczną energię dopełniła integracja środowisk klubowych i gastronomicznych, które specjalnie na NEXT FEST przygotowały zniżki w swoich lokalach i wydarzenia towarzyszące, afterparties. Podziękowania należą się też sponsorom: ZAiKSowi – za stworzenie świetnej sceny alternatywnej w Lokum i Dr. Martensowi w Dragonie za przygotowanie artystów do wielogodzinnych marszów w kierunku sławy i popularności. Piękna całemu wydarzeniu dodała subtelna biżuteria podarowana przez Anię Kruk. Najcieplejsze podziękowania jednak należą się publiczności, która stworzyła niepowtarzalną atmosferę przyjaźni i radości.

Organizatorami wydarzenia są poznańska agencja Good Taste Production i Fundacja Trzy Sztuki. Wydarzenie finansowane jest ze środków budżetowych Miasta Poznań. Współorganizatorem wydarzenia jest Teatr Muzyczny w Poznaniu. Partnerem strategicznym jest CK Zamek w Poznaniu. Partnerami wydarzenia są: Ania Kruk, Estrada Poznańska, Eventim, PayPo, Veolia, Zaiks. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Rozwój Sektorów Kreatywnych.