NEWS
24.04.2023

NEXT FEST pisze muzyczną historię. WE… MADE SPRING GREAT AGAIN! 

Jedno z największych wydarzeń dla szeroko rozumianej branży muzycznej dobiegło końca. Wiosna dosłownie rozkwitła w Poznaniu za sprawą NEXT FEST. Za nami 120 koncertów w 15 lokalizacjach i część konferencyjna, czyli 7 paneli dyskusyjnych i 3 warsztaty. Do tego wydarzenia towarzyszące, w tym spotkania networkingowe, after parties, silent disco i secret parties! Przez 3 dni Poznań był muzyczną stolicą Polski, do której zjechało kilkuset delegatów artystów, managerów, dziennikarzy, przedstawicieli wytwórni i instytucji muzycznych. Łącznie nowy rozdział w historii branży muzycznej napisało kilka tysięcy osób! 

Długo czekaliśmy na powrót wiosny, nie tylko tej astronomicznej, lecz także muzycznej. Tegoroczną wiosnę można nazwać przebudzeniem do wspólnego działania i odkrywania, do integracji i wymiany doświadczeń. Nie dadzą nam tego kolejne webinary czy pojedynczo organizowane koncerty. Jest potrzebna koncentracja wszystkich tych zjawisk tu i teraz. 

NEXT NEXT FEST Music Showcase & Conference, czyli pozytywny tygiel, w którym łączą się muzyka i ludzie, emocje i wiedza, wrażenia i doświadczenia odbiły się szerokim echem w mediach, o czym świadczą liczne relacje – Nigdy nie byłam na showcase’owym wydarzeniu na taką skalę. Znałam legendy o Spring Breaku, trochę zazdrościłam tym, którzy byli i… po dwóch dniach w Poznaniu wiem, że było czego. Bo jak mówi stare polskie przysłowie: najwięcej ludzi poznaje się przy barze, w kolejce do łazienki i na Next Feście – podkreśliła Oliwia Kopcik w specjalnym raporcie Interia Muzyka z NEXT FEST. 

MUZYCZNE POWROTY, PREMIERY I… POŻEGNANIA 

Wśród headlinerów festiwalu znalazły się czołowe postacie polskiej sceny muzycznej, w tym m.in. zdobywca 5 Fryderyków – Mrozu, Ralph Kaminski Margaret oraz Nosowska, Julia Pietrucha, Mery Spolsky i Bartek Królik z nowymi materiałami. Premierowe utwory wykonali też: Tomasz Makowiecki, Sarsa, Arek Kłusowski, Daria ze Śląska, nita, mona polaski czy Swiernalis. Przed poznańską publicznością wystąpili też m.in. dawno niewidziany Jamal, Igor Herbut, Piotr Zioła, Sorry Boys oraz zespół KAMP!, który ogłosił koniec działalności po dwugodzinnym graniu w poznańskiej Tamie. Była to więc jedna z ostatnich możliwości na posłuchanie grupy na żywo.  

Najważniejsza podczas NEXT FEST jest jednak strefa obiecujących debiutów. To właśnie podczas festiwalu wielu artystów zaprezentowało swoje premierowe materiały. Łącznie przez 3 dni wystąpiło 120 artystów i artystek w całym mieście! – Z jednej strony  gwiazdy polskiej sceny, z drugiej  kompletni debiutanci. A z trzeciej  zastępy tych, co pomiędzy. Next Fest to festiwal showcase’owy, czyli wielkie spotkanie branży muzycznej. Legendy sceny mijają się tu z nastolatkami, którzy dostali swoją pierwszą szansę na występ przed fanami muzyki i dziennikarzami pielgrzymującymi pomiędzy klubami i scenami (w Poznaniu było ich aż 15). Poranną część programu wypełniają panele, a nocną klubowe after parties – zauważają dziennikarze Gazety Wyborczej w artykule Nowa Nosowska, złoty Mrozu, żegnający się Kamp! i mnóstwo nowej muzyki. 10 olśnień Next Fest. 

SPOTKANIA, PANELE DYSKUSYJNE I WARSZTATY, CZYLI MUZYCZNY NETWORKING 

Korzystając z okazji, iż przedstawiciele i przedstawicielki różnych profesji w obrębie tego samego rynku zjawili się w Poznaniu, postanowiliśmy wykorzystać tę szansę w efektywny dla wszystkich sposób. Zależało nam na tym, aby część konferencyjna była przede wszystkim przestrzenią do dzielenia się wiedzą, wymiany doświadczeń, analizowania zjawisk i trendów oraz networkingu. To także znakomita okazja, by wejść do branży i poznać ludzi, z którymi chce się współpracować. Delegaci rozmawiali m.in. o rynku managerskim, przyszłości ticketingu, promocji artystów w radiu, a także o romansie sztuki z przyszłością. Spotify zaprosiło też na specjalny warsztat – Spotify for Artists Masterclass. 

SILENT DISCO, SPEED-MEETING. TAK BAWIŁA SIĘ BRANŻA  

NEXT FEST to też liczne wydarzenia towarzyszące. Partner strategiczny festiwalu Estrada Poznańska zaprosił na koncerty w ramach Estrada Stage. Z kolei podczas Music Saves UA Showcase Barak Kultury zagrał dla Ukrainy. Spotkanie networkingowego „Poznajmy się, Branżo! (we współpracy z Tak Brzmi Miasto) było świetną okazją do nawiązania nowych znajomości w oryginalnej znanej formule „standing speed-meetingu”. 

MOBILNE STUDIA RADIOWE I NEXT FEST NA SŁUCHAWKACH 

O NEXT FEST można było usłyszeć w radiu nie tylko przed wydarzeniem. To z Centrum Festiwalowego w CK Zamku swoje audycje prowadzili dziennikarze Radia Nowy Świat, Meloradia, Czwórki, Radia 357 i Radia Afera, którzy pobili rekord wywiadów (30!). O NEXT FEST można też posłuchać w Rozmowach Rawicza, jednego z delegatów i prowadzącego dwa panele podczas festiwalu. 

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się też Silent Disco Radia Nowy Świat na dziedzińcu CK Zamek. W rolach DJ-ów do białego rana za deckami stali doskonale znani słuchaczom: Marcelina Słomian, Mateusz Andruszkiewicz, Maciej Jankowski, Marcin Mann i Adam Stasiak. 

MAGDA, ŚPISZ? ZARAZ ZAMYKAMY BIURO 

Specjalnie dla uczestników NEXT FEST powstała festiwalowa apka – muzyczny przewodnik przygotowany z Time For Friends, w którym każdy mógł tworzyć indywidualne plany dnia i kreślić własne ścieżki najbardziej interesujących spotkań, warsztatów i koncertów podczas. To w ten sposób informowaliśmy też o spontanicznych akcjach takich, jak na przykład secret party Kuby Karasia oraz o poszukiwaniach tajemniczej Magdy, o którą do tej pory pyta wielu uczestników, czy się wyspała po festiwalu.  

SEE YOU NEXT YEAR 

Dla każdego, kto pobrał apkę, przygotowaliśmy jeszcze jedną niespodziankę. To w pierwszej kolejności jej użytkownicy dowiedzieli się o dalszych losach NEXT FEST. Następnie tuż po zakończeniu ostatniego koncertu na Placu Wolności, czyli kilka chwil po zejściu ze sceny Nosowskiej, oficjalnie zaprosiliśmy na drugą edycję NEXT FEST Music Showcase & Conference! Spotykamy się 18-20 kwietnia przyszłego roku, oczywiście w Poznaniu. 

NEXT FEST CIĄGLE GRA 

Na profile NEXT FEST w mediach społecznościowych (Instagramie i Facebooku) pojawiają się galerie zdjęć oraz materiały wideo ukazujące niesamowity klimat wydarzenia. Aby zatrzymać go na chwilę dłużej, warto dodać do ulubionych też festiwalową playlistę na Spotify – Next Fest 2023.

Organizatorem wydarzenia są poznańska agencja Good Taste Production i Fundacja Trzy Sztuki. Mecenasem imprezy jest Miasto Poznań. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Partnerami strategicznymi są Teatr Muzyczny w Poznaniu, Estrada Poznańska, CK Zamek. Partnerami wydarzenia są Eventim, Tama, Blue Note, Dragon, Dubliner, W Starym Kinie, Pod Minogą, Lokum, Schron, Muchos. Partnerami medialnymi są Radio Nowy Świat, Radio Afera, Rytmy, „Gazeta Wyborcza”, cgm.pl, Interia, Meloradio, Antyradio.