NEWS
15.04.2024

NEXT FEST JEST DLA WSZYSTKICH. OTO PROGRAM KONCERTÓW OTWARTYCH

NEXT FEST Music Showcase & Conference już w tym tygodniu! Od czwartku stolica Wielkopolski ponownie stanie się miastem dźwięków, które będą wybrzmiewać w klubach, na placach i na ulicach. Jako gospodarzom wydarzenia, swoje należy się również mieszkańcom Poznania. Przed Wami program otwartych koncertów, na które wstęp będą mieć wszyscy, bez względu na to, czy są uczestnikami NEXT FEST.

Gdy wydawało się już, że wszystkie karty zostały odkryte, ekipa organizatorska wespół z Estradą Poznańską i My Name Is Poznań wyskakują z kolejną niespodzianką! Choć skład NEXT FEST jest już dobrze znany, zarówno jeśli chodzi o warsztaty, panele, jak i artystów_tki występujących na koncertach dostępnych dla uczestników imprezy, to część koncertów dostępna będzie dla wszystkich. Scena zlokalizowana na Placu Wolności stanie się miejscem, gdzie każdy będzie mógł zobaczyć obiecujące zespoły zaproszone do współpracy w ramach projektu My Name Is Poznan lub przez Estradę Poznańską.

My Name Is Poznan to organizowany przez Fundację Trzy Sztuki konkurs dedykowany artystom_tkom związanym z Poznaniem. W jego ramach laureaci otrzymują możliwość znalezienia się ze swoją kompozycją na unikatowej, powstającej wspólnie z wytwórnią Kayax kompilacji, a zwycięzy mają okazję poznać tajniki produkcji muzycznej pod okiem najlepszych specjalistów w profesjonalnym studiu. Mecenasem konkursu jest Miasto Poznań. To właśnie artyści i artystki wyróżnione w ramach ostatniej, trzeciej juz edycji My Name Is Poznan przejmą scenę na Placu Wolności od 18 do 19 kwietnia, czyli czwartek i w piątek. Będą to:

Color Blue – pochodzący z Zagłębia Dąbrowskiego duet zabierze was w świat bedroom-popu, alternatywy i elektroniki. Zuzanna Nicgorska oraz Patryk Jędrys zadaniami dzielą się po równo: obydwoje odpowiedzialni są za wokal, teksty oraz produkcję piosenek. Ich kawałki pełne są onirycznego klimatu, który usłyszeć można na debiutanckim albumie o tajemniczym tytule ”Nie powód do płaczu”.

Gabi i Kamil Marszał – mówią, że śpiewają, odkąd pamiętają. Choć młodzi, mają całkiem spore doświadczenie sceniczne. Zdobywali je na rozmaitych konkursach i festiwalach. Wtedy skupiali się na coverach, dziś komponują własne kawałki. Utalentowane rodzeństwo w swoich kompozycjach łączy pop z domieszką soulu i kilku innych gatunków. Choć zdarza im się popełnić solowe utwory, podkreślają, że granie razem nigdy im się nie znudzi.

Kubeus – fani rapu z Poznania z pewnością znają ten młody talent sceny hiphopowej. Kuba_Kubeus swoje pierwsze doświadczenia sceniczne zgarniał właśnie na lokalnych koncertach i finałach rap-warsztatów prowadzonych przez C-zeta, z którym zresztą współpracuje na co dzień. Oprócz niego Kuba działa także z Recycling Studio oraz producentami bitów – Dolun, dj Robako. Jego koncertowe show są pełne pasji, charyzmy i nieokiełznanej energii, która potrafi porwać.

Młody Żmija – poznaniacy mogą kojarzyć go nie tylko z rapem, ale i ze sceną alternatywną. Tym razem jednak zaprezentuje swoje podejście do staroszkolnego nawijania, połączonego z nowoczesnymi inspiracjami. W swoim katalogu ma też wiele eksperymentalnych brzmień. Wpadnijcie sprawdzić, co przygotował dla was Młody Żmija i jego ekipa!

Typowa Kowalska – nietypowa wokalistka z typowym nazwiskiem. Hanna, bo tak ma na imię, w przeszłości zasilała szeregi zespołów punkowych. Teraz zdecydowanie bliżej jej do łagodniejszych brzmień, nadal jednak w duchu rocka, szczególnie tego alternatywnego. Nie boi się krzyczeć i bawić słowem. Jest typową milenialską i jak mówi – pisze o tym, co ją wkurza i do czego tęskni.

Valerka x Siwa x Max Klem – poznańskie trio, w którym spotykają się trzy odmienne osobowości, ale i trzy różne perspektywy patrzenia na muzykę. Doświadczenia i fascynacje każdej z postaci wchodzących w skład projektu to osobny kapitał, który w ostatecznym rozrachunku daje słuchaczom bogaty stylistycznie mariaż. Valerka, Siwa i Max Klem łączą swoje siły by razem dać upust wspólnym inspiracjom, wyzwalając w sobie wzajemnie nowe pokłady kreatywności. Przekonacie się o tym już niebawem za sprawą singla „Zwierciadło”.

W sobotę, 20 kwietnia, w ostatni dzień NEXT FEST Music Showcase & Conference scenę tę przejmie Estrada Poznańska. Na jej zaproszenie wystąpią:

Gree – dziś ma na koncie single, które wykręcają tysiące wyświetleń w serwisach streamingowych, a także występy u boku Pezeta czy Smolika i Keva Foxa. Jednak historia Gree to historia dziewczyny, która samodzielnie walczyła o swoją karierę w duchu DIY i która prócz talentu i konsekwencji miała odrobinę szczęścia, za sprawą spotkania z producentem Jakubem Wojciechowskim (OBWN). Młoda wokalistka, autorka tekstów oraz kompozytorka, której niesamowity warsztat pozwala odnaleźć się w niemal każdej stylistyce, to postać, którą należy mieć na radarze, gdyż Gree ma wszystko, by stać się postacią z pierwszej ligi polskiej sceny muzycznej.

Gypsy and The Acid Queen – człowiek-orkiestra, który prócz tysiąca talentów i sukcesów, ma również tysiąc twarzy. Kuba Jaworski, prócz solowych dokonań, ma na koncie współprace z największymi artystami rodzimej sceny, w tym m.in. z IGO czy Natalią Szroeder. Znakomicie odnajduje się zarówno w projektami komercyjnych, jak i w bardziej awangardowych przedsięwzięciach – w obu przypadkach potrafi pogodzić artystyczne ambicje ze smykałką do tworzenia rzeczy niezwykle chwytliwych. Jako producent i wokalista spełnia się obecnie pod szyldem Gypsy and The Acid Queen, gdzie – niczym w kalejdoskopie – urzeka słuchaczy stylistyczną mozaiką nagromadzonych przez lata inspiracji.

Odet/Szatt -ona – wokalistka i pianistka. On – beatmaker i producent. Ona – związana z Ars Latrans Orchestra, współpracowała z Kwiatem Jabłoni, Bass Astral czy Meek, Oh Why?. On – dzielił scenę z Kamasim Washingtonem, Lapaluxem i Sun Glitters, tworzył ścieżkę dźwiękową do filmu dokumentalnego o Robercie Lewandowskim. Razem Odet i Szatt proponują niesamowicie urokliwą mieszankę subtelnej liryki wkomponowanej w anturaż sensualnej elektroniki. Wspólny album już w przygotowaniu. Czyżbyśmy mieli do czynienia z najbardziej udaną kooperacją na polskiej scenie od lat? Kto wie.

Przypomnijmy – występy wszystkich wymienionych artystów i artystek odbywające się w ramach NEXT FEST Music Showcase & Conference od czwartku, 18 kwietnia, do soboty, 20 kwietnia, są BEZPŁATNE i dostępne dla wszystkich, niezależnie od tego czy biorą udział w wydarzeniu lub nie.

Wyjątkowa inicjatywa możliwa jest dzięki dofinansowaniu ze środków publicznych przekazanych przez Miasto Poznań. Tym samym mieszkańcy mają możliwość włączenia się do udziału w najważniejszym festiwalu showcase’owym w Polsce – przez trzy dni na Placu Wolności wszyscy wspólnie zobaczymy występy obiecujących artystów i artystek, w tym wielu związanych z Poznaniem.