NEWS
18.03.2024

JAK KOŃCZYĆ TO Z ROZMACHEM, CZYLI OSTATNIE OGŁOSZENIE

Dotarliśmy do jednego z najbardziej ekscytujących momentów. NEXT FEST Music Showcase & Conference przedstawia ostatnie ogłoszenie i tym samym oficjalnie zamyka skład tegorocznej edycji imprezy. Oznacza to, że od teraz znamy już wszystkich artystów_tki, których zobaczymy w kwietniu w Poznaniu.  

Już dotychczas ogłoszeni artyści_tki wzbudziły mnóstwo entuzjazmu wśród uczestników imprezy – zarówno tych, którzy mieli okazję wziąć udział w ubiegłorocznej odsłonie NEXT FEST Music Showcase & Conference, jak i tych, którzy po raz pierwszy wybierają się na ten event. Vito Bambino, Ania Rusowicz, Kaśka Sochacka, Fismoll, Jucho AVI, Karaś/Rogucki czy Kacperczyk to doskonale znane nazwy na polskiej scenie. Kto po kwietniowym weekendzie w Poznaniu zgłosi kandydaturę do grona czołówki rodzimej muzyki? Przekonamy się o tym już za miesiąc, bo tylko tyle pozostało do rozpoczęcia drugiej edycji najważniejszego festiwalu showcase’owego w kraju.  

W chwili, gdy będziecie poznawać artystów i artystki dołaczających do składu imprezy, ekipa organizatorska domykać będzie program części konferencyjnej. Lada moment dowiemy się jakie panele odbędą się w tym roku podczas NEXT FEST Music Showcase & Conference 2024. 

Zanim to jednak nastąpi, dowiedzcie się kto dołącza do line-upu NEXT FEST Music Showcase & Conference 2024! 
 
Członkowie zespołu Ciśnienie inspirują się ikonami takimi jak Arvo Pärt, Mogwai czy Swans. Bawią się dźwiękami saksofonu, skrzypiec czy fortepianu, tworząc z ich pomocą post-rockową, czasem wręcz orkiestrową treść. Obecnie promują swój nowy album „Zwierzakom”. W 2023 roku Cyrko była jedną z najczęściej słuchanych kobiet w Polsce w serwisie Spotify. Za swój kawałek „Prywatny bal” zdążyła już zgarnąć diamentową płytę. 22-letnia artystka pracuje nad debiutanckim albumem, który zatytułuje „Demolka”. W jej piosenkach szczególnie ważne są słowa, opowiadające o osobistych doświadczeniach – rozstaniach, kłótniach, miłości. Solowy projekt Mateusza Galeckiego, wokalisty, gitarzysty, kompozytora i autora tekstów, lidera wrocławskiej grupy Strain. Zafascynowany współczesnym popem, w pewnym momencie postanowił uwolnić się z dobrze znanych do tej pory ram gatunkowych. Tę przewrotność, nie tylko w sferze muzycznej, usłyszycie m.in. w singlu „Kot”. 

Izabela Zabielska to mistrzyni metamorfoz, jedna z najbardziej oryginalnych osób w polskim internecie. Oryginalność i odwaga oddaje zresztą jej przebojowy charakter. W swoich kawałkach łączy rozmaite gatunki i jak sama podkreśla, nie ma zupełnie potrzeby jasnego określenia siebie i swojej twórczości. Posłuchajcie jej głębokiego, mocnego głosu. W muzyce Kasi Konstance spotykają się stara szkoła soulu i nowoczesne odsłony hip-hopu oraz jazzu, a wszystko to muśnięte londyńskim klimatem, bo to właśnie w stolicy Wielkiej Brytanii na co dzień rezyduje Kasia Konstance. Z jednej strony inspiracje Lauryn Hill, Eryką Badu i Elizą Fitzgerald, z drugiej zajawka na bitowe brzmienie spod znaku J Dilli i Mos Defa. Jej twórczość zdążyła zostać zauważona przez BBC Radio, Worldwide FM czy Rinse FM.  W listopadzie zagrali na jednym z trójmiejskich festiwali i porwali publiczność tak, że nie chciała pozwolić im zejść ze sceny. Teraz Kury wracają z kolejnym koncertem. W Poznaniu zagrają wydany w 1995 roku kultowy album „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”. Kto zna przeboje takie jak „Jesienna deprecha” czy „Szatan” ten może sobie wyobrazić, jak dobrze dać się porwać tym numerom na żywo. Wpadnijcie na Next Fest na koncert Kur w mistrzowskim składzie: Ryszard Tymon Tymański, Piotr Pawlak, Jacek Prościński, Szymon Burnos, Olaf Deriglasoff, Jerzy Mazzoll. 

Kwit//Квіт to wrocławski zespół, który tworzą ukraińska wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Marina Mashtaler oraz Johannes Niehaus, kompozytor i producent pochodzący z Niemiec. Razem tworzą elektroniczne brzmienie, w którym słychać rozmarzone syntezatory, opowieści o lasach, miastach, porach roku, miłości i śmierci.  Brzmienie jego gitar znacie bardzo dobrze z utworów artystów takich jak Brodka, Nosowska, Kaśka Sochacka, Kortez, Dawid Podsiadło, Daria Zawiałow, Artur Rojek i Andrzej Zaucha. Tym razem Lesław Matecki poszedł na swoje. Na albumie zatytułowanym po prostu „Matecki” znalazło się 10 utworów, o których sam autor mówi, że są podróżą muzyczną do miejsc, w których był i do takich, które tylko sobie wyobrażał. To efekt dwuletniej pracy nad płytą i pięciu dekad obecności na polskiej scenie muzycznej. Livka młoda wokalistka, która serce swoich obserwujących skradła wykonując nieszablonowe covery największych hitów internetu. Obecnie przygotowuje się do wydania autorskiego materiału, który przedpremierowo zaprezentuje trakcie NEXT FEST.

Tych panów raczej nikomu nie trzeba przestawiać. Łąki Łan, jeden z najbardziej kolorowych polskich zespołów, wraca do Poznania. Nikt nie gra muzyki tanecznej tak porywająco jak oni. Dajcie się porwać temu eklektycznemu zestawowi brzmień rocka, funku, disco i wielu innych gatunków. I tej unikalnej energii, której zapewne zazdrości im wiele zespołów. Michał Madajczyk od lat jest ważną osobą na poznańskiej scenie muzycznej. Komponuje, gra, pisze teksty, prowadzi też studio nagraniowe. W roku 2021 debiutował z autorskim materiałem na scenie, a w roku 2022 opublikował pierwszy singiel. Jego muzyka opiera się na gitarowym alternatywnym brzmieniu, jednocześnie mocno trzymając się piosenkowego charakteru Chwilę temu debiutanci, dziś już prawdziwi wyjadacze z dekadą kariery na karku i bogatym CV, w którym znajdują się świetnie przyjmowane wydawnictwa i występy na wszystkich znaczących festiwalach w kraju. Niewątpliwie najbardziej elektroniczny spośród współczesnych polskich zespołów instrumentalnych. Niemoc RMX zdążyli wypracować charakterystyczny styl będący nieustannie świeżo brzmiącym i zaskakująco tanecznym miksem shoegaze’u, zimnej fali i post-punka.  

Mariusz Obijalski to kompozytor, producent, multiinstrumentalista i aranżer. Do tej pory dał się nam poznać m.in. dzięki współpracom z zespołami takimi  jak Fisz Emade Tworzywo i Waglewski Fisz Emade czy muzykami, wśród których wymienić można choćby Johna Scofielda, Tomasza Stańko, Vito Bambino czy Natalię Przybysz. Tworzy także muzykę teatralną i musicalową. Michał Dimon Jastrzębski to współzałożyciel i perkusista zespołu Lao Che. W Poznaniu zaprezentuje materiał z albumu „Doskonale”. Razem ze swoim świetnym zespołem zaserwuje wam alternatywę taneczną w iście punkowym stylu. Znacie go między innymi jako współtwórcę projektu Syny, znanego ze swoich mrocznych, ciężkich brzmień. Ten etap Piernikowski, obecnie rezydujący w Poznaniu, ma jednak już za sobą, teraz zaś po krótkiej przerwie wraca z czwartym solowym albumem. Premiera „Beyond Echo of Time” zaplanowana została na kwiecień. Możecie więc spodziewać się sporej dawki nowych brzmień podczas NEXT FEST. 

W zeszłym roku Poluzjanci wrócili na scenę po kilku latach przerwy. Z miejsca zahipnotyzowali fanów tęskniących za granym przez nich połączeniem funku, soulu i rocka. Ich oryginalne brzmienie to wypadkowa inspiracji wnoszonych przez poszczególnych członków grupy, a także charakterystycznych kompozycji, pisanych w większości przez frontmana Kubę Badacha do tekstów Janusza Onufrowicza. Czy indie rock może czymś zaskoczyć, a tym bardziej porwać słuchaczy w 2024 roku? Jak najbardziej pod warunkiem, że gra się go tak, jak robi to zespół Sonbird. Z jednej strony niebywale energetyczne i chwytliwe, z drugiej liryczne i melancholijne brzmienie kwartetu z Żywca zapewniło im przychylność krytyków i słuchaczy, co poskutkowało m.in. nominacją do Fryderyka za debiutancki album “Głodny”. Jego elektroniczno-akustyczne kompozycje od lat są doceniane nie tylko przez słuchaczy, ale i reżyserów filmowych i teatralnych. Tomasz Mreńca na koncie ma cztery solowe albumy, w drodze zaś jest kolejny. Zapewne jego fragmenty zabrzmią podczas koncertu w Poznaniu.  Jeszcze, czyli duet rodzeństwa Zackiewicz, to powiew świeżości na nieco zatęchłej i opustoszałej polskiej scenie z okolic elektropopu, który tym razem otrzymujemy w dusznym, zdecydowanie bardziej klubowym wydaniu. Ich ubiegłoroczny album „z tb na mieście” budzi skojarzenia z HVOB, co nie jest zaskoczeniem, bo Klaudia i Patryk wskazują austriacki zespół jako jedną z głównych inspiracji obok Bicep, Rival Consoles czy Fort Romeau. To, co z kolei jest wyróżnikiem duetu, to skupienie wokół partii wokalnych – ciepła barwa głosu Klaudii dodaje tanecznemu brzmieniu Jeszcze ogromnego ładunku emocjonalnego.  

NEXT FEST Music Showcase & Conference 2024 – bilety   

Przypominamy NEXT FEST Music Showcase & Conference odbędzie się w dniach 18-20 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Karnety na festiwal i bilety upoważniające do udziału w koncertach na Placu Wolności są już dostępne w sprzedaży na www.eventim.pl. Bilety na koncerty na Placu Wolności można też kupić na www.ebilet.pl.