Awangarda jako laboratorium muzyki pop

CZWARTEK, 18.04
Mitte
GODZ. 16:00

Pop jest gatunkiem muzyki wyjątkowo chłonnym na progresywne rozwiązania technologiczne i formalne. Pod płaszczykiem przystępności i komunikatywności kryje olbrzymie pokłady dokonań eksperymentalnych w zakresie dźwięku, techniki scenicznej, performansu i działań medialnych. Muzyka pop ma także zdolność i siłę przemycać wątki i inspiracje związane z (post)humanizmem, nierzadko wkraczając w rejony aktywizmu i społecznego zaangażowania.

Wykład prowadzony w ramach Next Fest Music Showcase & Conference będzie połączony z warsztatem, podczas którego zostaną zaprezentowane technologie sonifikacji ruchu, zamieniające ciało w instrument muzyczny, jak również oprogramowanie do tworzenia nowoczesnych barw dźwiękowych i rozwiązań rytmicznych, odwołujących się do kanonu awangardowych kompozycji. A to wszystko będzie rozpostarte między wijącymi się falami sinusoidalnymi pierwszego instrumentu elektronicznego – thereminu a dźwiękami pękających lodowców.

Patryk Lichota

Muzyk, kompozytor, artysta multimedialny, producent muzyczny, kurator. Absolwent Kulturoznawstwa i Muzykologii UAM w Poznaniu. Doktor nauk o sztuce w Instytucie Teatru i Sztuki Mediów, wykładowca na kierunku Media Interaktywne i Widowiska, w Akademii Sztuki w Szczecinie, na kierunku Intermedia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, członek centrum badawczego UAM HAT Center. Dyrektor artystyczny i producent festiwalu muzyki improwizowanej FRIV. Współorganizator Festiwalu Słuchowisk. Autor muzyki teatralnej, słuchowisk, twórca instalacji multimedialnych. Kompozytor muzyki do filmów takich jak m.in.The Case of Josephine H. (2014) oraz Trucizna i 16 (2017), Hybryda (2018) Izabelli Gustowskiej. Autor projektu muzyki tanecznej dla niesłyszących – DEAFINVIBE. Twórca projektu live video Fonoleptic, autor teledysków i oprawy wizualnej koncertów, spektakli teatralnych oraz przestrzeni VR i aplikacji AR. Twórca eksperymentalnej gry wideo „Datafixation” prezentowanej na Ars Electronica Festival 2022. Twórca projektu BEELOCATION wykorzystującego zaawansowaną sonifikację ruchu, który został zaprezentowany na trasach koncertowych w Japonii, Tajwanie i Hiszpanii.

http://patryklichota.pl