11:45 - 13:15
Sala Zegarowa • CK Zamek
Panel dyskusyjny
Niech nas usłyszą
O niedosłuchu w branży muzycznej.

Słuch, dla osoby z branży muzycznej, jest narzędziem pracy, o które należy wyjątkowo dbać. Niedosłuch w branży rozrywkowej to wciąż temat tabu. Dlatego wychodzimy mu naprzeciw i chcemy, aby o tym popularnym wśród muzyków schorzeniu, zrobiło się głośno. Dzięki najnowocześniejszym technologiom udaje się dziś zaradzić nawet najpoważniejszym problemom, jakie rodzi ta choroba. O swojej drodze do odzyskania słuchu i powrocie do śpiewania opowie Sarsa. Do wspólnej dyskusji zaprosiliśmy także Eunikę Lech (tłumaczka na język migowy), Tomasza „Harry’ego” Waldowskiego (perkusista grupy Lemon) oraz Piotra Szymańskiego (przedstawiciel firmy Geers, zajmującej się aparatami słuchowymi). Spotkanie poprowadzi Mateusz Opyrchał.

W CK Zamek zostanie postawiona kabina do badania przesiewowego słuchu, z której będą mogli korzystać wszyscy uczestnicy NEXT FEST.

Panel dyskusyjny
Prowadzący
dziennikarz radiowy
Mateusz Opyrchał

Ukończył Administrację na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez dwa lata budził słuchaczy porannego programu w studenckim radiu Radiofonia 100,5 FM. Jego ogromną miłością jest muzyka. W wolnych chwilach realizuje swoją pasję do bębnów jako perkusista, ale tak naprawdę najlepiej dogaduje się z gwiazdami o muzyce. Rozmawiał między innymi z Edem Sheeranem, Philem Collinsem, Jaredem Leto, czy Lennym Kravitzem. Na co dzień usłyszycie go w radiu RMF FM i w podcaście STUDIO 96.0, do którego zaprasza wykonawców, w związku z ich premierami.    

Goście
artystka
Sarsa

Komercyjny sukces nie zabił w niej głodu poszukiwań, a zarówno życie, jak i kariera, nie do końca pozwoliły spocząć na laurach. Marta Markiewicz jest niczym notoryczna debiutantka z każdym powrotem na nowo rozkochuje w sobie publiczność, która odkrywa w jej muzyce coś dotąd nieznanego. A propos nowości – rok 2025 stoi pod znakiem premiery szóstego albumu Sarsy, o którym autorka mówi, iż jest dowodem jej ewolucji, a nie metamorfozy, choć ona sama pokaże słuchaczom swoje kolejne wcielenie. „Ostatnie dwa lata były jak jakiś surwiwal. nabrałam jakiejś tam mądrości, bo przecież każde z nas szlachetnieje z wiekiem… po czym wróciłam na swoją planetę odnowiona” opowiada. Nie możemy doczekać się efektów tej podróży. 

firma Geers
Piotr Szymański

Specjalista w doborze aparatów słuchowych u dorosłych i dzieci z uwzględnieniem pomiarów na uchu rzeczywistym. Prowadzi szkolenia z zakresu badań słuchu, doboru aparatów słuchowych, pomiarów aparatów słuchowych. Jest managerem centrum wsparcia audiologicznego w zakresie doboru aparatów słuchowych i systemów dodatkowych, testów i obsługi systemów doboru aparatów słuchowych A-life.  

producent, kompozytor, perkusista
Tomasz „Harry” Waldowski

Właściciel Studia Kineskop, producent, kompozytor, aranżer, perkusista, multiinstrumentalista, songwriter i laureat dwóch Fryderyków, który jest na scenie od późnych lat 90. Współpracuje z plejadą polskich artystów – produkował albumy Renaty Przemyk, Skubasa oraz współprodukował płyty LemON, Anny Rusowicz, duetu Mazolewski/Porter czy Ani Dąbrowskiej. 

prezes fundacji TON
Eunika Lech

Pedagog specjalny, prawnik, pracownik socjalny. W wieku dwudziestu jeden lat została tłumaczem przysięgłym Polskiego Języka Migowego. Jako dwudziestopięciolatka zarządzała już ogólnopolską organizacją społeczną, gdzie była twórcą i pomysłodawcą wielu pionierskich projektów takich jak: „Warsztaty Pracy”, „Komunikacja bez barier”, „Warsztaty umiejętności Społecznych”. Współtworzyła i inicjowała działania innych organizacji wspierające osoby z niepełnosprawnością. Była członkiem pierwszej Polskiej Rady Języka Migowego działającej przy Ministerstwie Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej. Obecnie prezes Fundacji Pomocy Osobom Niesłyszącym, nauczyciel akademicki, mediator sądowy, specjalista d.s dostępności. Czas wolny zapełnia jej działalność społeczna i nietuzinkowe hobby, jakim jest praca tłumacza Polskiego Języka Migowego. Tłumaczy dla organów administracji, placówek, jednostek kultury i nauki. Specjalizuje się również w tłumaczeniach artystycznych festiwali, koncertów i przedstawień.