Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Eurosonic i dlaczego w przyszłym roku nie może Was tam zabraknąć!

20.04.2023
Scena Nowa • CK Zamek
GODZ. 17:30-18:30
powrót

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Eurosonic i dlaczego w przyszłym roku nie może Was tam zabraknąć!

Prowadzący Tamara Kamińska
Music Export PolandMarek Hojda
Music Export Poland
Goście Oskar Strajn
Eurosonic NoorderslagDaga Gregorowicz
DAGADANASebastian Jóźwiak
Astigmatic Records

Organizowany od 1986 roku w Groningen (NL) Eurosonic Noorderslag jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń dla europejskiej branży muzycznej. Co roku festiwal odwiedza ponad 40 000 osób, a 350 wschodzących artystów gra koncert przed międzynarodową publicznością. Dla wielu zespołów występ na ESNS okazał się przepustką do międzynarodowej kariery. Menadżerowie, bookerzy i inni profesjonaliści branży muzycznej cenią go z kolei za możliwość nawiązania nowych kontaktów biznesowych.

Przyszłoroczna edycja z pewnością będzie bardzo wyjątkowa dla polskiej sceny muzycznej. O tym jakie możliwości daje udział w wydarzeniu i dlaczego szczególnie w przyszłym roku warto się tam pojawić opowiedzą organizatorzy ESNS, przedstawiciele Music Export Poland, a także menadżer zespołu EABS, który grał na festiwalu i Dagmara Gregorowicz – artystka, która z zespołem DagaDana odwiedziła imponującą liczbę festiwali showcasowych w Europie i na świecie.

Dyskusja odbędzie się w języku angielskim.

Prowadząca
Tamara Kamińska
Music Export Poland

Związana z sektorem kultury od ponad 13 lat. Jako dyrektorka programowa jednej z ważniejszych instytucji kultury w Polsce była odpowiedzialna za przygotowanie i produkcję ważnych wydarzeń muzycznych (m.in. WOMEX’17). Tamara jest również autorką zwycięskiej aplikacji Katowic o przyjęcie do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. W latach 2015-2018 odpowiadała także za realizację całego programu „Katowice Miasto Muzyki”. Od 2018 roku jest członkinią komitetu sterującego UCCN. Obecnie Tamara jest dyrektorką Fundacji Music Export Poland, doradczynią Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz ekspertką do spraw miast kreatywnych Narodowej Komisji UNESCO w Polsce. Jako niezależna konsultantka w dziedzinie rozwoju przemysłów kreatywnych współpracowała i współpracuje z wieloma miastami na całym świecie, takimi jak Ramallah (Palestyna), Ambon (Indonezja), Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) czy Daegu (Korea Południowa) w zakresie tworzenia strategii rozwoju poprzez kulturę. W 2021 roku rozpoczęła proces badawczy i obecnie przygotowuje pracę doktorską w Centrum Badań nad Gospodarką Kreatywną w Warszawie.

Prowadzący
Marek Hojda
Music Export Poland

Dyrektor Music Export Poland, fundacji powołanej przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, członek zarządu European Music Exporters Exchange. W przeszłości sprawował funkcje wiceprezesa Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, członka CIAM ExCo, przewodniczącego Rady NGO przy Ministrze Kultury. Kompozytor muzyki jazzowej, popowej i rockowej, aranżer, wokalista. 

Marek urodził się w 1966 roku w Krakowie i ukończył Wydział Jazzu na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie wokalnej, aranżacji i kompozycji. W 2022 roku ukończył Berklee College of Music z certyfikatem „Music Marketing” oraz kurs ”Data Analytics in Music Business„. 

Był członkiem znanych polskich zespołów takich jak De Mono, Emigranci, Surzyn Band. 

Przez cały okres swojej kariery Marek współpracował z Polskim Radiem i Telewizją Polską, pracował jako dyrektor muzyczny przy kilkudziesięciu programach. Zasłynął również z bogatej twórczości dla dzieci, występując w znanych programach telewizyjnych, komponując piosenki i współpracując z takimi artystami jak Majka Jeżowska czy Aida (artystka z Armenii, platynowa płyta, 2006). 

W latach 1996-2002 Marek prowadził swoją wytwórnię płytową 2Marx, a do 2021 roku prowadził własne studio nagrań Homar Music, współpracując jako producent muzyczny z wieloma polskimi artystami. 

Dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu w branży muzycznej zarówno jako twórca muzyki, artysta i biznesmen, Marek jest zaangażowany w różne inicjatywy związane z nowymi technologiami w przemyśle muzycznym, takimi jak udział w grupach roboczych ZAiKS, ECSA. 

Pasjonat maratonów, wspinaczek górskich i miłośnik filmów. 

Gość
Oskar Strajn
Eurosonic Noorderslag

Jeden z bookerów ESNS (Eurosonic Noorderslag), największego w Europie wydarzenia branży muzycznej na żywo z siedzibą w Groningen w Holandii. Ściśle współpracuje z Music Moves Europe Awards, corocznymi nagrodami muzycznymi przyznawanymi co roku podczas festiwalu, a także koordynatorem ESNS Radar&Analytics.

Gościni
Daga Gregorowicz
DAGADANA

Polska wokalistka, liderka i menedżerka polsko-ukraińskiej grupy DAGADANA. Od 2008 roku zespół łączy elementy słowiańskiej kultury ludowej z muzyką jazzową i elektroniczną. National Geographic docenił ich pracę łączenia tradycji z nowoczesnością. Występowali w 30 krajach. Na tratwie, w kopalni, na pustyni, na największym festiwalu w Ameryce Południowej czy na legendarnym Glastonbury. Ich nowa płyta „Tobie” pełna jest pieśni życzeniowych (najstarszych pieśni zachowanych na ziemiach słowiańskich). DAGADANA występowała na różnych festiwalach showcase’owych na całym świecie. Od Spring Break Festival, Seoul Music Week, Sound of the Xity (Beijing) po Canadian Music Week. 

Gość
Sebastian Jóźwiak
Astigmatic Records

Współzałożyciel wytwórni muzycznej Astigmatic Records, która działa na rynku nieprzerwanie od 2016 roku. Manager i producent wykonawczy płyt zespołów i projektów około-jazzowych takich jak EABS, Błoto, Zima Stulecia i Latarnik, które na przestrzeni lat wyrobiły sobie silną pozycję na Polskiej scenie otrzymując regularnie wyróżnienie jako najlepszych polskich zespołów elektrycznych w ankietach krytyków Jazz Forum.